Doradcy podatkowi tworzą samorząd doradców podatkowych zwany Krajową Izbą Doradców Podatkowych. Przynależność doradców podatkowych do Krajowej Izby Doradców Podatkowych jest obowiązkowa i powstaje z chwilą wpisu na listę.
Krajowa Izba Doradców Podatkowych utworzyła 16 Regionalnych Oddziałów Izby i tyle też Oddziałów Zamiejscowych Sądów Dyscyplinarnych.
Pierwsze Walne Zgromadzenie Wyborcze Pomorskiego Oddziału odbyło się 14 kwietnia 2002 r., które wybrało 11 Członków Zarządu i 8 osób do Zamiejscowego Sądu Dyscyplinarnego.
Organami Krajowej Izby Doradców Podatkowych są:
· Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych
· Krajowa Rada Doradców Podatkowych
· Krajowa Komisja Rewizyjna
· Wyższy Sąd Dyscyplinarny
· Sąd Dyscyplinarny
· Rzecznik Dyscyplinarny
Do zadań statutowych Izby należy w szczególności:
· reprezentowanie Członków Izby,
· ochrona interesów zawodowych i integracja środowiska doradców podatkowych,
· udzielanie w szczególnie uzasadnionych przypadkach pomocy Członkom Izby,
· sprawowanie nadzoru nad należytym wykonywaniem zawodu przez Członków Izby i przestrzeganiem przez nich zasad etyki zawodowej,
· doskonalenie zawodowe Członków Izby.
Regionalne Oddziały poza ww. zadaniami :
· powołują przedstawicieli społecznych w rozumieniu art.90 kodeksu postępowania karnego, celem udziału w postępowaniach karno-skarbowych prowadzonych przeciwko doradcom podatkowym,
· prowadzą działalność rozjemczą,
· koordynują praktyki zawodowe.
ROTA ŚLUBOWANIA DORADCY PODATKOWEGO
„Przyrzekam, że jako doradca podatkowy będę wykonywał swój zawód kierując się dobrem swoich klientów, z całą sumiennością i rzetelnością, zgodnie z prawem, wiedzą i zasadami etyki zawodowej. Poznane w związku z wykonywaniem zawodu fakty i informacje zachowam w tajemnicy wobec osób trzecich.”